zyszczenie, a w efekcie globalne ocieplenie. Dlatego tak ważna jest energia odnawialna, na którą coraz częściej zwracają uwagę nie tylko najbardziej rozwinięte kraje. Po energię odnawialną sięgają też kraje turystyczne, ponieważ pozwala ona zachować nieskażoną przyrodę. Bardzo często mówi się o fotowoltaice oraz kolektorach słonecznych. Nie są to pojęcia tożsame, choć zarówno fotowoltaika, jak i kolektory wykorzystują energię słoneczną. W przypadku fotowoltaiki energia słoneczna jest przekształcana w specjalnych urządzeniach, które występują w postaci paneli, w energię elektryczną. W wielu krajach tworzy się specjalne farmy fotowoltaiczne, gdzie całe połacie paneli produkują spore ilości czystego prądu elektrycznego. Natomiast kolektory słoneczne to urządzenia, które przetwarzają energię Słońca na ciepło. W ten sposób doskonale można podgrzewać wodę czy wykorzystywać to ciepło do ogrzewania domów. Nawet niewielkie kolektory zamontowane na dachu mogą dać całkiem spore oszczędności. Choć same urządzenia i ich montaż do najtańszych nie należy, to jednak inwestycja dość szybko się zwraca. Sporym atutem jest też zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, ponieważ energia cieplna tak uzyskana jest wyjątkowo czysta. Każda kolejna generacja czy to paneli fotowoltaicznych czy kolektorów jest coraz bardziej wydajna.
Podwyżki cen prądu? Nie takie znowu straszne...
Jaka będzie przyszłość energii elektrycznej? Unia europejska coraz to częściej i radykalniej zaostrza przepisy dotyczące elektrowni cieplnych i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. No a jak dobrze wiemy Polska węglem stoi. Przez to spadną na nas nieuchronne podwyżki prądu, a co za tym idzie i podwyżki w niemalże wszystkich sektorach gospodarki. Lecz możemy się uchronić przed nowymi wydatkami, przynajmniej w cenach prądu. Kolektory słoneczne to możliwie jedno z najlepiej funkcjonujących sposobów na energię odnawialną. Fotowoltaika to aktualnie najbardziej dostępny sposób na własną produkcję prądu, a co za tym idzie, ochronie przed podwyżkami prądu. Poza tym można znaleźć wiele funduszy, które pomogą na zredukowanie kosztów zakupu takiej instalacji nawet o dziewięćdziesiąt procent! Wkład własny w takim przypadku to na prawdę grosze, w porównaniu z ceną, jaką mielibyśmy zapłacić bez wsparcia. Dlatego to chyba najlepsza pora, aby energia odnawialna zawitała w naszych domach. Tym bardziej że kolektory słoneczne są dość proste w instalacji. I choć ogranicza ich pogoda i warunki słoneczne, to na aktualny stan technologi możemy zagwarantować sobie dopływ prądu z kolektorów nawet zimą! Oczywiście możemy jeszcze zainstalować inne elektrownie, czy to wiatrowe czy nawet wodna, jednak kolektory słoneczne posiadają najmniej ograniczeń i najwięcej zalet. Tym bardziej że jest to najtańszy sposób na własną elektrownie a zarazem można liczyć na największe dofinansowanie. Więc nie ma na co czekać, bo podwyżki cen prądu jeszcze nas dopadną.
Inwestycja w instalację która będzie produkować
Cechą charakterystyczną nowoczesnego świata jest coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Niestety, pozyskiwanie energii elektrycznej w tradycyjny sposób nie jest zbyt ekologiczne i do tego jest coraz droższe. Coraz częściej zaczynamy narzekać na rosnące zanieczyszczenie środowiska i wysokie rachunki za energię elektryczną. Dlatego Polacy zaczynają skłaniać się w kierunku pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych a fotowoltaika jest coraz bardziej popularna. Można chyba zaryzykować twierdzenie, że w ostatnich latach jesteśmy świadkami mody na ekologiczną energię.
Od czego zacząć projektowanie własnej instalacji? Przede wszystkim należy sprawdzić realne zapotrzebowanie na energię w naszym domu. Inwestycja w instalację, która będzie produkować więcej energii niż potrzeba nie ma większego sensu ekonomicznego. Taka inwestycja zwróci się znacznie później niż powinna. Trzeba też pamiętać, że energia odnawialna to nie tylko prąd elektryczny. Dzięki odpowiednio zaprojektowanej instalacji możemy również podgrzewać wodę. Dlatego nie należy zapominać i lekceważyć bardzo ważnego elementu instalacji fotowoltaicznej, jakim są kolektory słoneczne. Korzyści z takiego rozwiązania poczujemy bardzo szybko w naszej kieszeni. Po upływie jakiego okresu może zwrócić się inwestycja w taką instalację? Nie można tutaj wskazać dokładnego czasu, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych warunków i wielkości inwestycji. Jednak dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna powinna zwrócić się nie później, niż w ciągu około siedmiu lat.